Uroczystości szkolne

Wystawa

W dniach od 11 do 18 maja 2018 gościliśmy w murach naszej szkoły profesjonalną wystawę przygotowaną przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wystawa na 30 kolorowych planszach prezentuje historię niemieckiego obozu koncentracyjnego, przede wszystkim opisując nieludzki los więźniów nazistowskiej fabryki śmierci.

Apel "Sklep z wartościami patriotycznymi"

W dniu 10 maja 2018 uczniowie klasy 4d zaprezentowali społeczności szkolnej apel pt. "Sklep z wartościami patriotycznymi". W jego treści młodzi aktorzy przypomnieli znaczenie takich słów jak: "Tolerancja", "Wolność", "Ojczyzna", "Patriotyzm". Wspominaliśmy także kolejną rocznicę wydarzeń katyńskich oraz postać majora Franciszka Drwoty zamordowanego w Charkowie.

22 września 2010 r. odbyła się niezwykle ważna w życiu szkoły uroczystość, której celem było uczczenie pamięci mjr Franciszka Drwota - jednego z oficerów aresztowanych przez Rosjan, a następnie zamordowanych w katyńskim lesie. Uroczysty apel połączony z odsłonięciem pamiątkowej tablicy i zasadzeniem dębu pamięci zorganizowano w ramach ogólnopolskiej akcji „Katyń – ocalić od zapomnienia”. W organizację uroczystości była zaangażowana cała społeczność szkolna, a wzięli w niej udział liczni zaproszeni goście: przedstawiciele Federacji Rodzin Katyńskich, władz miejskich i dzielnicy, dyrektorzy szkół podstawowych, oraz reprezentanci rodziców. Młodzi wykonawcy w bogatym programie artystycznym przypomnieli historyczne wydarzenia związane ze zbrodnią katyńską. W trakcie uroczystości głos zabrali: Pani Zofia Lamers, córka jednego z polskich oficerów zamordowanych w Katyniu oraz proboszcz rzymskokatolickiej parafii Św. Trójcy. Ważnym punktem apelu był krótki rys historyczny przybliżający postać mjr Franciszka Drwota. Jego fragmenty warto zacytować w tym miejscu:

Po latach dzielących nas od katyńskiej tragedii, czasie komunistycznego zakłamania ojczystej historii, nadszedł moment przedstawienia prawdy o naszej przeszłości. Tworzyło ją wielu zwykłych ludzi, oddanych ojczyźnie, dla których dobro narodu, patriotyzm były najważniejszymi wartościami, stawianymi nawet ponad własne życie.

Wśród licznego grona oficerów, którym przyszło oddać życie za Polskę w katyńskim lesie znajdował się również podpułkownik Franciszek Drwota. Urodził się 27 listopada 1890 roku w Dobroniowicach małej miejscowości na Bukowinie w miejscu, gdzie ówczesne granice stanowiły wschodnie kresy Polski. Pomimo dużej odległości dzielącej jego rodzinne strony od serca Polski – Warszawy, patriotyzm i poczucie odpowiedzialności za ojczyznę nie były tutaj czymś nieznanym. To właśnie w miejscach tak odległych budowano poczucie wspólnoty narodowej, a bycie Polakiem również tam pozwalało oddychać pełną piersią i czuć dumę z przeszłości własnego kraju. Franciszek Drwota wychowywany był w duchu patriotycznym także w oparciu o religię katolicką, która odróżniała Polaków od innych np. ukraińskich, rosyjskich, rumuńskich czy żydowskich mieszkańców tych ziem. Jego rodzice Bronisława i Ferdynand uczyli swoje dzieci akceptacji dla przedstawicieli innych narodów - często sąsiadów, ich odmiennych kultur i religii. Franciszek dorastał w rodzinie wielodzietnej, wśród braci Adolfa, Antoniego, Stanisława, Władysława oraz sióstr Eugenii i Emilii. Liczne rodzeństwo będąc wsparciem, równocześnie nie ułatwiało startu w dorosłe życie. Trzeba ogromnej siły woli, chęci, ambicji, aby tak jak Franciszek powoli zdobywać wiedzę i świat, odkrywać nowe, zarazem kształtując siebie służyć ojczyźnie. Założenie munduru polskiego oficera było właśnie taką służbą ojczyźnie, ale też najlepszą lekcją patriotyzmu. Jak wielu innych we wrześniu 1939 roku z bezsilną złością obserwował radziecką agresję na polskie Kresy Wschodnie. Franciszek Drwota – niemy świadek tego dramatu, aresztowany podobnie jak inni oficerowie dołączył do licznego grona polskich ofiar komunistycznej dyktatury. Wyzwanie jakie postawiło przed nim życie wypełniło się w 1940 roku w Charkowie – ukraińskim mieście, gdzie wraz z innymi polskimi oficerami został zastrzelony strzałem w tył głowy. Poświęcając własne życie w imię wartości uniwersalnych i najwyższych: ojczyzna, godność, honor zdał z powodzeniem egzamin z prawdziwej lekcji patriotyzmu. Po latach przywołując pamięć o polskich oficerach pomordowanych na Wschodzie podpułkownik Franciszek Drwota został pośmiertnie awansowany do rangi majora.

Pamiętając o oficerach pomordowanych w Katyniu zawsze przywołujmy prawdę, że ich życie było wspaniałym świadectwem walki o wolność i niepodległość.”

Dąb pamięci posadzony na szkolnym skwerze w ten wrześniowy dzień na trwale wpisuje się w pejzaż naszej szkoły. Stanowi on wraz z pamiątkową tablicą ważny element żywej lekcji historii w jakiej nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli.

Szkolni organizatorzy ogólnopolskiej akcji „Katyń – ocalić od zapomnienia”

Dorota Chrobak i Adrian Bezwiński